Форум проводився втретє поспіль – його учасниками були європейські посадовці, дипломати, представники громадських організацій, журналісти, які говорили про місце України у Центральній Європі.
Проєкт реалізується Інститутом Центральної європейської стратегії за підтримки USAID. Партнерами цьогорічного форуму були Міністерство закордонних справ, Закарпатська військова адміністрація, Закарпатська обласна рада та Національна платформа стійкості та згуртованості.
Окрему панель організатори присвятили українському феномену стійкості.
Співзасновник Національної платформи стійкості та згуртованості Володимир Лупацій визначив п’ять ключових факторів, які визначають нашу унікальну формулу стійкості. Перш за все, це самоорганізація, яку унаочнив волонтерський рух. А також – самооборона, соціальна згуртованість по горизонталі та вертикалі, внутрішня свобода й відчуття людської гідності як ґрунтовні цінності. Українці здатні пропонувати Європі і світу креативні рішення та інновації. Насамперед у сфері інформаційних технологій. Наразі Україна є майданчиком, де випробовуються кейси стійкості і ми маємо узагальнити ці досягнення, щоб зберегти їх для повоєнної розбудови.
На думку співзасновниці Національної платформи Юлії Тищенко, феномен української стійкості формувався весь час нашої незалежності.
За її словами, ключове – це здатність до взаємодії спільнот, громадських організацій та влади. Майдани і згуртованість під час великої війни довели, що влада дійсно належить народу. Українці сформували політичну націю: етнічна приналежність поступилася громадянству. Суспільство виявилося адаптивним та здатним до самовідновлення. Воно є нашим головним ресурсом на відміну від авторитарних режимів, де людське життя нічого не варте.
“Росія думала, що вона країна з суперсилою, в неї є ядерна зброя. Дуже часто на міжнародній арені прийнято говорити, що ядерні держави – це держави з суперсилою. Але виявилося, що в України теж є суперсила. Це ядерно демократичне суспільство”, - відзначив під час виступу на Re:Open Zakarpattiaполітолог, співзасновник Національної платформи Олег Саакян.
Він звернув увагу на тому, що демократія є стійкою настільки, наскільки її готові захищати громадяни. Але громадський рух не має весь час у кризах закривати системні прорахунки держави. Нова ситуація потребує нових форм взаємодії. І вже зараз ми маємо думати наперед. Після перемоги на нас чекає не так відновлення, як розбудова країни.
Національна платформа стійкості та згуртованості започаткована у лютому 2018-го року. Наші стратегічні пріоритети – це стійкість держави та суспільства, згуртованість та єдність. За час своєї діяльності Національна платформа стійкості та згуртованості провела понад 70 публічних заходів на національному, регіональному та місцевому рівнях й залучила провідних міжнародних експертів з питань миробудування, перехідного правосуддя, інформаційної реінтеграції, соціальної згуртованості та національної єдності. Ініціатива реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту “Побудова стійкості до конфлікту шляхом діалогу”.