Ми в медіа

Спецтрибунал для рф: Мезенцева каже, що в ЄС можуть презентувати проєкт до кінця року

Усі ті наші партнери, хто підтримує створення спецтрибуналу проти агресії рф, і ті, хто підтримає це у майбутньому як мінімум увійдуть в історію міжнародного права.

Про це під час відкритої дискусії в Укрінформі на тему: “Спеціальний міжнародний трибунал над росією: що варто знати” заявила народна депутатка, голова постійної делегації України в ПАРЄ Марія Мезенцева.

“Щодо цього трибуналу, то ми віримо, що він буде. І всі, хто його наразі підтримує і підтримає у майбутньому, увійдуть в історію міжнародного права як мінімум. Права, яке сипалося на наших очах перед 24 лютого, але ми показали його стійкість, спроможність і швидкість реагування після 24 лютого”, - заявила Мезенцева.

Вона зазначила, що деякі країни-партнери, звертаючись до неї та до її колег, запитують, що робити, наприклад, з ідеєю створення такого трибуналу країнами Африки проти деяких європейських країн.

“Ми кажемо: друзі, це історія про один кейс, один злочин — російської агресії проти України. Ми не говоримо про історію Середньовіччя або історію 19-20 століття, ми кажемо про один кейс”, - сказала посадовиця.

За її словами, з питання створення спецтрибуналу щодо агресії рф вони “рухаються далі”. Мезенцева висловила думку, що цьому трибуналу “однозначно бути”.

“Знаю ще деякий інсайт про те, що і Урсула фон дер Ляєн (президентка Єврокомісії - ред.), і Жозеп Боррель (високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки - ред.) — до кінця року мають презентувати у закритому режимі візію по спецтрибуналу. Це та інформація, яку ми маємо з Брюсселя”, - зазначила депутатка.

У свою чергу виконавча директорка “Центру громадянських свобод”, співзасновниця ініціативи “Трибунал для путіна” Олександра Романцова зазначила, що такий трибунал був лише один раз і також безпрецедентний — це Нюрнберзький трибунал.

За її словами, на жаль, немає тотальної заборони просто війни як способу взаємодії між країнами. На думку Романцової, Україні потрібно “всього лише змінити історію”.

“Ми все ж таки не самі, і нам дуже важливо об'єднати всіх наших партнерів, всіх тих колег, які бачать у підтримці принципів демократії та правосуддя безпеку... Саме тому Україна наразі активно відновлює наші контакти і позиції взаємодії з різними країнами”, - заявила виконавча директорка.

Вона підкреслила потребу об'єднуватися і показувати, як саме це має працювати, бо цю модель для нас ніхто не створить.

“Усі історичні попередні моделі... не завжди можуть врахувати те, що Україна має величезний об'єм вже задокументованих воєнних злочинів. Тут просто безпрецедентний об'єм роботи. У цьому випадку як правозахисні організації, так і міжнародні розслідувачі, і національна система стоять перед унікальним викликом”, - сказала Романцова.

Правозахисниця зазначила, що Міжнародний кримінальний суд братиме тільки великі системні кейси, тож важливим є питання, як ми впораємося з усіма іншими тисячами злочинів, які лишаються в Україні.

Як повідомлялося, Україна виступила з ініціативою створення cпеціального трибуналу, який притягне до кримінальної відповідальності членів ради безпеки росії за скоєння злочину агресії проти нашої держави.

Джерело: Укрінформ