Новини

“Соціальна згуртованість є одним з головних елементів стійкості країни”, – підсумки обговорення в Запорізькій області

Відкриваючи обговорення, голова Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Старухвідзначив, що соціальна згуртованість є однією з головних складових забезпечення територіальної цілісності країни. За його словами, перед Україною стоїть багато викликів, і відповіді на них потрібно шукати спільно, шляхом діалогу. 
Співзасновники Національної платформи “Діалог про мир та безпечну реінтеграцію” Юлія Тищенко і Олег Саакян наголосили, що однією з цілей проєкту є імплементація тематики соціальної згуртованості та національної єдності в регіональні і державні програми, оскільки це посилить нашу соціальну стійкість до зовнішніх та внутрішніх викликів. 

Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Руслан Шиханов підкреслив, що поглиблення згуртованості суспільства необхідно починати саме з громад, які на сьогодні набули більше повноважень.

За словами депутата обласної ради Маргарити Трипольської, наразі у Запорізькій області на 100% завершений процес створення об’єднаних громад, утворено 5 нових районів, а це і є “основа для того, щоб будувати та розвивати нашу єдність”.

Водночас процес об’єднання громад має свої складнощі. Пологівський міський голова Юрій Коноваленкопереконаний, що питання згуртування тих територій, які тільки приєдналися, до тих, які вже відпрацювали рік-два в режимі ОТГ, є дуже важливим. Особливо тих територій, які дещо відставали від інших за економічним розвитком. 

Заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло зосередив увагу на практичних моментах “зшивання” країни: потрібен моніторинг специфічних проблем у кожні області, діалог, спільні практики і смарт-рішення, які сприяють об’єднанню.

Ольга Матвіїшина, директорка департаменту економіки ЗОДА, наголосила на приватно-державному партнерстві та дослідженні громадської думки з метою визначення не тільки нагальних проблем, але й перспектив розвитку регіону.

Область не має визначатися як суто промислова. На цьому наголосила еко-активістка Ірина Пірогова. У нагальних планах – дотримання будівельних норм, керування відходами та перспективне планування розвитку міста й регіону.

Науфаль Хамадані, Голова обласної Асоціації національно-культурних товариств, висловився на підтримку брендування міст України. Просування етнічного багатоманіття є запорукою державної стійкості. 

Аскад Ашурбеков, директор Агенції регіонального розвитку, підтримав політичне підвищення статусу політики національної єдності. На його думку, цими питаннями має опікуватися обласна державна адміністрація. 

Впродовж дискусії її учасники висловили такі пропозиції:
  • проведення постійного моніторингу щодо соціальної згуртованості;
  • поширення практик залучення представників громадськості до розробки програмних документів на рівні області, міста, локальних громад;
  • заснування постійних майданчиків для обговорення проблемних питань територіально-адміністративної реформи;
  • привертання уваги до екологічних проблем області;
  • підтримка спеціальних програм з реінтеграції внутрішньо переміщених осіб;
  • дотримання журналістських стандартів у висвітлені регіональних новин;
  • впровадження діалогових практик задля збільшення довіри між різними спільнотами та між громадою й владою. 

Завершуючи обговорення, голова робочої групи та співзасновник Національної платформи “Діалог про мир та безпечну реінтеграцію” Володимир Лупацій зазначив: “Нам потрібен загальнонаціональний майданчик, форум, де обговорюватимуться  питання соціальної згуртованості із залученістю усіх регіонів”. 

Національна платформа “Діалог про мир та безпечну реінтеграцію” започаткована у лютому 2018-го року. Це дискусійний майданчик для обговорення питань врегулювання конфлікту на сході України й безпечної реінтеграції. 
Діяльність Національної платформи спрямована на посилення консенсусу та стійкості в Україні щодо попередження та вирішення конфліктів. Шлях до цього – розширення громадської участі у мирному процесі, надання пропозицій владі у виробленні відповідних політик, у тому числі – щодо безпечної реінтеграції та національної єдності, а також забезпечення суспільної обізнаності у цих процесах. 
Ініціатива реалізується у партнерстві з Комітетом з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Верховної Ради України IX скликання. 
Ініціатива фінансується за рахунок механізму сприяння стабільності та миру Європейського Союзу в рамках проєкту “Побудова стійкості до конфлікту шляхом діалогу”.