Новини

Скасування виборів у деяких громадах на Сході “відрізає" їх від України, – підсумки марафону

Участь у дискусії взяли громадські активісти, молоді політики, журналісти та експерти з Сєвєродонецька, Лисичанська, Краматорська, Маріуполя, а також керівники робочих груп Національної платформи, Юлія ТищенкоВолодимир Лупацій та Олег Саакян.

Як зазначила Юлія Тищенко, вибори завжди актуалізують “різні питання та сюжети”, зокрема, й ті, які пов’язані з реінтеграцією в широкому сенсі, тобто стосуються не тільки повернення ТОТ, але й “зв’язаності” країни в цілому. Отже, спікери можуть висловитися про “регіональний” вимір цієї передвиборчої проблематики. 
Володимир Лупацій додав, що також важливо оцінити вплив виборів на національну єдність: чи спостерігаються на сході відцентрові тенденції або загострення міжрегіональних стосунків? 

Окреме питання – ставлення громад до скасування виборів в деяких районах та містах Луганської і Донецької області, а також – створення ВЦА. Нагадаємо, що на початку серпня ЦВК за рекомендацією штабу ООС і обласних військово-цивільних адміністрацій скасувала місцеві вибори у 18-ти громадах уздовж лінії фронту на Донбасі
У тому числі – в Сєвєродонецьку, Краматорську та Лисичанську. 

На думку учасників онлайн-марафону з цих міст, таке рішення є недемократичним (та навіть антиконституційним). Більш того, воно суттєво шкодить реінтеграції підконтрольних районів Луганської і Донецької області. 

Так, журналістка Юлія Машута з Лисичанську переконана: єдності сприяє рівне ставлення до громад, натомість чинне скасування виборів в низці ОТГ та міст “відділяє” їх від решти України й тому є дискримінаційним. 

Сергій П’ятниця з кризового центру “Сіверський Донець” (м. Сєвєродонецьк) підкреслив, що ані скасування виборів, ані створення ВЦА не комунікувалися належним чином. Приводом для ухвалення цих рішень начебто була ймовірна небезпека, але рік тому обстрілів було більше, проте як президентські, так і парламентські вибори все ж відбулися. Отже, стверджує, Сергій П’ятниця, навіщо зараз “відміняти демократію” в окремих районах, до кінця не зрозуміло. 

Представник ГО “Інститут "Європейська слобода” Олексій Свєтіков (Сєвєродонецьк) уточнив, що скасування виборів “консервує” владу – наприклад, у місті Гірське міська рада працює без переобрання ще з 2010 року. 
Про ризики збереження старих еліт, а отже, й про порушення демократичних принципів, також говорила Юлія Гакова з Краматорська, яка очолює ТОП “Голос” у Донецькій області. Юлія запевнила, що партія підіймає це питання на національному рівні й сподівається, що ЦВК перегляне відповідне рішення. А ось Олексій Свєтіков, навпаки, вважає, що покладатися треба на себе – він уже подав позов щодо незаконності створення ВЦА. 

Скасування виборів є дискримінаційним не тільки в загальнонаціональному масштабі, але й на рівні окремих громад. Наприклад, як зазначила координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Донецькій області Наталія Боровська, районну раду Волновахи обиратимуть мешканці району, але не самого районного центру, бо там виборів не буде. 

Ілля Перекрестов з Краматорську (експерт, член “ЗЕ!Команди”) вважає, що місцеві вибори навряд чи призведуть до конфронтації між різними регіонами, але не виключає конфронтації всередині громад.

Зокрема, один з приводів – монополізація місцевої влади з боку великих корпорацій. Про подібні ризики говорили учасники заходу з Маріуполя. 
Людмила Завалей, фінансова консультантка Маріупольської асоціації підприємців, зауважила, що “сильна корпоративна влада” у місті планує зберегти свої позиції й вже використовує адміністративний ресурс. Доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Маріупольського Державного університету Сергій Пахоменко підтвердив, що така ситуація не є для міста новою: вибори будь-якого рівня виграє саме “партія “Метінвесту”, яка може маскуватися під загальнонаціональний бренд (наприклад, “Опозиційний блок”), або локальну партію (“Блок Вадима Бойченка” – чинного мера). 
На думку Юлії Гакової з Краматорська створення штучних місцевих партій під конкретні персони, які навіть не претендують “вийти” за межі регіону, сприяє регіоналізації в негативному сенсі.

У другій частині онлайн-марафону його учасники висловили декілька пропозицій щодо мінімізації ризиків та посилення національної єдності

Зокрема, йшлося про:
  • покращення логістики та транспортного сполучення між містами Сходу та іншими регіонами, а також – всередині Луганської та Донецької областей (Сергій П’ятниця, Сергій Пахоменко, Юлія Машута);
  • законодавчі ініціативи із заборони створення суто регіональних партій та “купівлі” партійних організацій для їх подальшої перереєстрації під вибори (Юлія Гакова, Наталія Боровська);
  • посилення ролі ГО, адже саме вони реалізують міжрегіональні проєкти та обміни, які сприяють реінтеграції (Наталія Боровська, Сергій П’ятниця);
  • підвищення явки на місцевих виборах. Це убезпечить від “накручування голосів” та маніпуляцій з бюлетенями й водночас сприятиме більшій відповідальності громад. Як зауважила Юлія Машута з Лисичанська, наразі частина людей “хоче ВЦА, а не вибори” саме тому, що уникає відповідальності й покладається на гіпотетичного “доброго диктатора”;
  • поширення в ЗМІ якісного контенту про різні регіони та обмін ним між східними та західними областями (Людмила Завалей, Наталія Боровська);
  • повага до регіональних особливостей, але при цьому – заборона “агітувати проти держави”(Сергій Пахоменко). Делегування більших повноважень на місця внаслідок децентралізації та наявність політичних розбіжностей між регіонами не мають ставити під сумнів єдність України загалом (Ілля Перекрестов).