Новини

Економічний успіх Донецької та Луганської областей – наша зброя проти агресора, – підсумки відкритого обговорення

27 квітня 2021 року Національна платформа “Діалог про мир та безпечну реінтеграцію” провела відкрите обговорення на тему “Стратегія економічного розвитку Донецької та Луганської областей: від слів до справи”.

Обговорення відкрив перший заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ростислав Замлинський. Він наголосив, що мета стратегії – створити умови для безпечного розвитку людини. До таких умов відноситься впровадження фінансових, податкових, логістичних, соціальних та інших стимулів для розвитку економіки регіону в цілому та бізнес-середовища, зокрема. Адже йдеться не про про субсидії та гроші з центру, а про нові можливості.

Тому, підкреслив п. Замлинський, важливо, що на всіх етапах стратегія розроблялася у співпраці з місцевими підприємцями та містить конкретні пропозиції від них. 

На початку травня документ буде переданий на розгляд центральних органів виконавчої влади, потім – спрямований на затвердження Уряду. Після цього буде розроблений та ухвалений План заходів на 1-2 роки, а також – необхідні законопроєкти, що посилять інституційну спроможність стратегії.

У разі успішної реалізації стратегії напрацьовані практики та інструменти варто поширити на інші регіони України та на всю територію Донецької і Луганської областей після деокупації. 

“Економічний успіх – це наша друга зброя у протидії агресору”, – підсумував заступник міністра.

Ремі Дюфло, заступник Голови Делегації ЄС в Україні, відніс до безумовних плюсів стратегії її інклюзивність, тобто залучення місцевих спільнот. А також запевнив у тому, що ЄС й надалі підтримуватиме реформи в Україні та допомагатиме долати наслідки конфлікту.

Для того, щоб мати успіх, стратегія має ґрунтуватися на доказових даних, а її розробка та ухвалення – передбачати широкі та постійні дискусії з усіма стейкхолдерами. Між різними учасниками процесу потрібна координація.

У другій частині заходу учасники приділили більше уваги конкретним інструментам та можливостямекономічного розвитку Донецької та Луганської областей. 

Радник Віце-прем'єр-міністра – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Андрій Мирошніченко підкреслив важливість попереднього аналізу, широкого залучення територіальних громад до розробки документу та його змістовного узгодження з загальнонаціональною Стратегією економічного розвитку України до 2030 року. На його думку, ці завдання успішно виконані.

Одним з основних інструментів реалізації стратегії п. Мірошниченко вважає законопроєкт, який визначить спеціальний режим інвестиційної діяльності у Донецькій та Луганській областях. Вони мають стати територіями пріоритетного економічного розвитку, але водночас залишатися зв’язаними з усією країною в регуляторному сенсі. 

Тому, як наголосив радник Віце-прем’єра, треба повною мірою використовувати наявні механізми – від так званих “інвестиційних нянь” до створення індустріальних парків та підтримки стартапів. 

За словами виконавчого директора Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, головне завдання стратегії – знизити ризики для інвесторів. Адже у Луганській та Донецькій областях, крім традиційних для всієї України інвестиційних ризиків, є й специфічні – можлива військова ескалація на кордоні, замінування, складна логістика, втрачене авіасполучення, перебої з водопостачанням, дефіцит кваліфікованих кадрів тощо.
Зокрема, для залучення донорського фінансування, міжнародних кредитів та державних коштів варто створити консорціумний фонд з міжнародним управлінням (наприклад, з боку ЄБРР), аби зменшити корупційні виклики.

Яна Літвінова, міська голова Старобільська, розповіла, що у громаді вже реалізується великий інфраструктурний проєкт – найбільший за всі роки незалежності. Це створення агрологістичного хабу, який здатний “перезавантажити” економіку всього регіону та стати додатковою “точкою тяжіння” до України для жителів ТОТ.

На думку президента Торгово-промислової палати України Геннадія Чижикова, стратегія для Донецької та Луганської області потрібні тому, що внаслідок конфлікту тут відбувся розрив традиційних ланцюжків доданої вартості та змінилися структура місцевої економіки. 

Важлива підготовча робота – це паспортизація наявного стану речей, страхування ризиків для інвесторів та, у перспективі, підтримка малого і середнього бізнесу.

Співзасновник Національної платформи Володимир Лупацій зауважив, що він дивиться на стратегію крізь призму безпечної реінтеграції. Тому, на його думку, варто тримати у фокусі ті інструменти, які можуть її посилити. 

Серед них – розвиток агломерацій (бо регіон є урбаністичним) та, відповідно, міжмуніципальної співпраці на рівні бізнесу та структур управління; заохочення до міжрегіональної співпраці, щоби “зв’язати” економіку Донецької та Луганської області не тільки з сусідніми регіонами, а й всією Україною, а також – залучення громадян до визначення пріоритетів у використанні бюджетних коштів через бюджети участі та реінтеграції. Бюджети участі мають впроваджувати не тільки міста або громади, але й області.

Андрій Мирошніченко висловив сподівання, що наступне відкрите обговорення вже буде присвячено фінальному тексту стратегії.