Ключові виклики правового виміру при деокупації тимчасово окупованих територій, визначення прав та відповідальності громадян

Полісі. Аналітичний огляд та рекомендації.

Підготовку цього звіту здійснено в межах діяльності Національної платформи стійкості та згуртованості. Ініціатива реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах проєкту «Побудова стійкості в конфлікті шляхом діалогу». Зміст цього матеріалу є цілковитою відповідальністю авторів і не обов’язково відображає офіційну позицію Європейського Союзу.

Опис проблеми

Звільнення Збройними Силами України частини територій у 2022 році актуалізувало проблему браку узгодженої державної політики деокупації, зокрема, правової позиції держави щодо громадян, які могли працювати чи співпрацювали з окупаційною владою на тимчасово окупованих Росією територіях (ТОТ). Існують юридична та політична площини цього питання. Окремої оцінки варта публічна риторика політичних осіб. У змінах до Кримінального кодексу означено окремі характеристики щодо визначення колабораційної діяльності, однак деякі політики публічно можуть називати “колаборантами” мало не всіх громадян, які не виїхали з ТОТ та не стали очевидними жертвами переслідувань з боку окупантів. Відповідне враження може скластися із заяв урядовців та змісту низки законопроєктів, які будуть проаналізовані в цьому документі.

Пов’язаною зі згаданим питанням також є проблема непослідовності політики щодо громадян на ТОТ, які, нібито, “отримали” громадянство рф в окупації. Адже держава має чітку правову позицію щодо невизнання документів (зокрема паспортів), виданих окупаційною владою.

Відновлення української влади на деокупованих територіях – це складний тривалий процес. Нейтралізація наслідків колабораціонізму є складовою питання безпеки, яке є першочерговим, поряд з гуманітарними питаннями, відновленням цивільної інфраструктури, організацією соціального життя тощо. Разом з тим, робота з населенням деокупованих територій напряму впливатиме на процеси постконфліктного відновлення.

В цьому документі аналіз проблем проведено крізь призму впливу політики на права людини та постконфліктне врегулювання (включаючи суспільну стійкість та суспільну згуртованість суспільства).

З текстом полісі можна ознайомитися за посиланням.

Back to top