Практичні підходи
до цивільного захисту осіб з інвалідністю/ вразливих категорій під час надзвичайних ситуацій та воєнного стану у Фінляндії.
Підготовку цього документу здійснено полковником у відставці Кіммо Лехто в межах діяльності Національної платформи стійкості та згуртованості. Ініціатива реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах проєкту «Побудова стійкості в конфлікті шляхом діалогу». Зміст цього матеріалу є цілковитою відповідальністю авторів і не обов’язково відображає офіційну позицію Європейського Союзу.
Вступ
Фінляндія тривалий час готувалася до захисту свого населення. Систему цивільного захисту було демонтовано лише після завершення Холодної війни. У Фінляндії до всіх рівне ставлення. Це стосується і осіб з інвалідністю, і інших вразливих груп населення. Усі вразливі групи слід враховувати при розробці та реалізації будь-яких заходів, спрямованих на захист населення.
Слід запобігати виникненню аварійних ситуацій та надзвичайних обставин і готуватися до них навіть у звичайних ситуаціях. Інструкції для людей щодо того, як діяти у разі виникнення аварійних ситуацій, потрібно надати заздалегідь, і слід гарантувати наявність таких інструкцій у разі, якщо станеться щось небезпечне. Необхідно забезпечити доступ і до будівель, і до різноманітних служб, наскільки це можливо, і для цього слід належно проінструктувати населення. Готуватися до виняткових ситуацій – це обов’язок усіх мешканців Фінляндії.
За нормальних обставин про людей з інвалідністю та інші вразливі групи дбає система охорони здоров’я та соціальні органи влади, відповідальні за надання послуг та забезпечення допомоги. Державні послуги підкріплюються послугами, що їх надають приватні компанії та різноманітні організації. Це значний резерв для органів влади, який можна швидко підключити до роботи. Вони також проводять значну навчальну роботу, яка особливо стане в пригоді тим, хто пере- буває у найбільш вразливому становищі у разі виникнення аварійної та небезпечної ситуації.
Якщо стається аварійна ситуація, то усі необхідні рятувальні служби, провайдери медичних та соціальних послуг повинні реагувати дуже швидко. Також мають бути чітко визначені обов’язки та структура управління. Населення необхідно швидко попередити про ймовірні небезпечні ситуації. Найважливіші принципи та заходи, які можна застосовувати залежно від ситуації, зібрано в інструкціях для евакуації та евакуаційного центру. У цих інструкціях викладено чимало моментів, які варто враховувати – щодо людей з інвалідністю та вразливих груп.
У надзвичайних ситуаціях слід забезпечити сповіщення людей. Слід створити захисні споруди (укриття) цивільного захисту, у яких швидко могли би заховатися щонайменше мешканці міських територій.
Якщо Уряд прийме рішення, що необхідно вивезти населення з якогось регіону, то евакуаційний процес буде масштабнішим, проблеми евакуйованих осіб щодо забезпечення житлом, ймовірно, вирішуватимуться довше, і евакуйованих осіб будуть перевозити ще далі від їхніх місць проживання. Переміщення чи евакуація лікарень та лікувальних відділень – це ще складніша проблема. Для того, аби впоратися із цим завданням за таких виняткових обставин, владі знадобляться додаткові потужності.
У Фінляндії існують тисячі асоціацій, які можуть підтримати владу у разі виникнення аварійних чи надзвичайних ситуацій, і найважливіша з них – це Фінський Червоний Хрест. У додатках наведено інформацію про деякі функції та аспекти діяльності цих асоціацій.