Соціологічний звіт

Якісне дослідження щодо умов перебування, особливостей та проблем, з якими стикаються українки після переміщення у країни ЄС.

Повномасштабне російське вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року спричинило безпрецедентне переміщення через Європу. За даними УВКБ ООН, станом на 15 листопада 2022 року «налічується 7, 841, 359 біженців з України, яких фіксують по всій Європі».

Оскільки майже всі регіони України є зонами збройного конфлікту, з України перемістилися або переміщаються тисячі людей. Значна кількість розміщується в сусідніх з Україною країнах, багато хто поступово переїхав в Європейський Союз та інші країни.

У відповідь на ситуацію масового притоку переміщених з України осіб Рада Європейського Союзу ухвалила Імплементаційну Директиву (рішення від 4 березня 2022 року) до Директиви Ради 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 року про мінімальні стандарти для надання тимчасового захисту в разі масового припливу переміщених осіб та про заходи, які сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та відповідальність за їхні наслідки.

Ухвалення Імплементаційної Директиви означає, що на українців, переміщених до країн Європейського Союзу і які звернулися за тимчасовим захистом, поширюються гарантії негайного захисту від видворення та базові стандарти поводження з біженцями, охоплюючи доступ до житла, ринку праці, соціальних і медичних послуг. Системи тимчасового захисту вважають доповненням до міжнародного режиму захисту біженців, їх ефективно використовують як екстрену відповідь на широкомасштабне переміщення шукачів притулку.

Відгуки переміщених українців про умови перебування в країнах ЄС, де люди шукають тимчасового захисту, сформували потребу в дослідженні практики застосування Імплементаційної Директиви в різних країнах, зважаючи на різне законодавство в країнах.

Навіть у межах однієї країни спостерігають різну практику застосування Імплементаційної Директиви, оскільки децентралізація влади та традиції місцевого самоврядування в країнах ЄС дають максимальний розсуд (свободу) місцевим органам ухвалювати рішення, зважаючи на бюджет та інтереси місцевої громади.

У поданому СОЦІОЛОГІЧНОМУ ЗВІТІ (версія 1) ми публікуємо результати проведення глибинних інтерв’ю з громадянками України, які перемістилися до європейських країн у пошуку тимчасового захисту внаслідок повномасштабної війни РФ проти України.

Загальна мета дослідження, яке буде опубліковано пізніше (повна версія): провести аналіз стану реалізації уповноваженими органами країн ЄС Імплементаційної Директиви, використовуючи підхід, який заснований на правах людини, та сформувати рекомендації для урядів країн ЄС та української влади задля належного забезпечення прав людини громадян України, які перемістилися до європейських країн у пошуку тимчасового захисту

внаслідок повномасштабної війни РФ проти України.

Ознайомитися з текстом звіту можна за посиланням

Back to top