Сильною є та демократія, яку готові захищати громадяни, – підсумки публічного обговорення
18 вересня 2024 року в Одесі відбулося публічне обговорення «Згуртованість – шлях до переможного миру». Його організували Одеська обласна Рада миру, Одеська обласна державна (військова) адміністрація, Національна платформа стійкості та згуртованості та Громадська організація «Одеський інститут соціальних технологій» за підтримки Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN.
Модерувала захід Таміла Афанасьєва, голова Одеської обласної Ради миру, депутатка Одеської обласної ради.
Відкрив обговорення заступник голови Одеської обласної державної (військової) адміністрації Сергій Кропива. Він виступив з вітальним словом, у якому зазначив: українці – питомо миролюбна нація, проте зараз, коли ворог зазіхає на наші землі, ми гуртуємося, аби не допустити зла.
«Ми прагнемо миру лише через Перемогу», – підкреслив Сергій Кропива.
Учасники дискусії запропонували власні погляди на те, як соціальна згуртованість та стійкість сприяють наближенню перемоги.
Тамара Астахова, регіональна координаторка Національної платформи стійкості та згуртованості в Одеській області, стверджує, що сталий мир і повоєнний розвиток можливі лише тоді, коли ми будемо діяти разом та прозоро.
Ми маємо знати і враховувати досвід ЄС щодо політик згуртованості, але не можемо його використати цілком через нашу унікальну ситуацію. На шляху до перемоги наша мета – сильне і згуртоване громадянське суспільство.
Співзасновник Національної платформи Володимир Лупацій зробив акцент на концептуалізації та вимірюваності соціальної згуртованості і стійкості. Він навів «класичне» визначення стійкості. Це здатність адекватно оцінювати ризики і реагувати на них. Але поряд з цим ми маємо відповісти на питання, у чому секрет унікальної української формули стійкості.
Експерт зазначив, що вона складається з шести компонентів: цінностей демократії та свободи вибору, самоорганізації, самозахисту, соціальних інновацій, співпраці громадянського суспільства і влади та соціальної згуртованості.
Остання вимірюється за допомогою індексу SCORE, який містить декілька індикаторів для оцінки стану суспільства: ідентифікацію, орієнтацію на спільне благо, довіру до інститутів, дії заради спільного блага. За три роки вимірювання згуртованості в Україні загальною тенденцією є падіння довіри до державних інститутів.
Стійкість також вимірюється, отже ми можемо зафіксувати й головні типи ризиків для неї. Це війна; якість державних інститутів; військовий стан, який певною мірою обмежує демократичні процеси; «тягар війни» та соціальна справедливість, на яку зростає запит; нерівномірність соціально-економічного розвитку регіонів, територій, ОТГ.
Задля зміцнення соціальної стійкості та згуртованості під час повномасштабної тривалої війни необхідно повною мірою використовувати демократію участі (адже електоральна демократія «на паузі») й практики залучення, дбати про інформаційну безпеку та стійкість інфраструктури.
Олег Саакян, співзасновник Національної платформи, також підкреслив значущість демократії участі. Зокрема, він визначив, чим український підхід до стійкості відрізняться від європейського та євроатлантичного.
Якщо ЄС та НАТО роблять ставку на інститути, то в Україні сильною вважається та демократія, яку готові захищати громадяни. Низова спроможність має стати частиною інституційної стійкості, а цінності – переходити у певні сталі практики.
«Ми маємо звернути увагу на консолідацію всіх верств населення», – переконана Марія Попова, представниця Уповноваженого ВРУ з прав людини в Одеській області. Вона вважає, що сьогодні потрібно відкинути всі внутрішні непорозуміння і згуртуватися навколо розв’язання проблем ВПО, людей з інвалідністю, ветеранів та їх родин.
У публічному обговоренні також взяли участь представники соціально відповідального бізнесу та української діаспори із Греції, США, Німеччини.
Українці за кордоном – гарний приклад згуртованості. Вони допомагають нашим біженцям, а також поширюють знання про українську культуру, історію, традицію й пояснюють іноземцям, чому Україна чинить опір агресору. Це допомагає зруйнувати пропагандистські міфи росії, які, на жаль, поширені в деяких європейських країнах.
Елла Мамонтова, професорка Національного університету «Одеська юридична академія», стверджує, що зараз в Україні розбудовується нова символічна реальність. Заснований пантеон нових Героїв, формується нова політика пам’яті, з’являються нові поети і письменники, а також – нова народна творчість. Потужний символічний капітал України визнаний світом.
Наприкінці заходу учасники сформулювали декілька рекомендацій щодо згуртованості для їх відображення у документах політик й, зокрема, Стратегії розвитку Одеської області. На думку учасників обговорення, необхідні систематичні громадські консультації, у тому числі за участі українців за кордоном. Потрібно відновити застосування інструментів громадської демократії / демократії участі, а також сформувати комунікаційну стратегію, аби спільно та злагоджено діяти в інформаційній сфері.
Національна платформа стійкості та згуртованості започаткована у лютому 2018-го року. Наші стратегічні пріоритети – це стійкість держави та суспільства, згуртованість та єдність. За час своєї діяльності Національна платформа стійкості та згуртованості провела понад 100 публічних заходів на національному, регіональному та місцевому рівнях й залучила провідних міжнародних експертів з питань миробудування, перехідного правосуддя, інформаційної реінтеграції, соціальної згуртованості та національної єдності. Цей захід буде організований в рамках проєкту “Забезпечення стійкості України в умовах зростання ризиків та наслідків війни”, який реалізовується за фінансової підтримки Європейського Союзу.