Заява Національної платформи стійкості та згуртованості щодо очікувань від  Глобального саміту миру 15-16 червня 2024 р.

Неспровокована агресія рф, країни – постійного члена Ради безпеки ООН, ядерної країни, щодо України унаочнила, що безкарність країни-порушника міжнародного права має глобальні руйнівні наслідки: порушення продовольчої безпеки в інших частинах світу; порушення свободи судноплавства; нечувані екологічні та кліматичні ризики, радіаційні загрози. 

Російська агресія в Україні спричинила безпекову, екологічну, гуманітарну кризу, масове переміщення громадян, заперечується право українців на ідентичність, культуру, мову, відбуваються цілеспрямовані масові руйнування цивільної інфраструктури, обʼєктів культурної спадщини, системно порушуються права людини, права національних меншин та корінних народів. На тимчасово окупованих територіях України з 2014 року рф порушує міжнародне гуманітарне право, здійснює репресивні заходи проти українських громадян, ігнорує права власності, руйнує соціальні звʼязки, впроваджує політику колоніалізму. 

Наявні міжнародні інститути та механізми не змогли, а ні запобігти агресії росії проти України, а ні зупинити її, а ні ефективно притягнути до відповідальності політичне та військове керівництво росії та її союзників. Безкарність агресора провокує та підживлює політику реваншизму, відродження в ХХІ столітті колоніальних практик, порушення державного суверенітету, анексію територій, злочини проти міжнародного гуманітарного права та глобальної стабільності.

Глобальний саміт миру та Українська формула миру – це відповідь на загальносвітову кризу міжнародної системи безпеки та дефіцит міжнародного права. Саміт має започаткувати діалог відповідальної частини світу на підставах уроків винесених з неспровокованої російської агресії проти України щодо того, 

  • як знайти адекватні пропорційні інструменти реагування на нові загрози, які продемонструвала  російська агресія проти України;
  • якими мають бути міжнародні механізми гарантій безпеки та розвитку для всіх країн світу;
  • як забезпечити стійкість суспільств щодо відповідних ризиків та загроз та не допустити деградації світового порядку через розповсюдження полум’я війни в різних регіонах планети.

Передбачається, що предметом особливої уваги на інавгураційному саміті миру стануть: 

  • Радіаційна та ядерна безпека. Демілітаризація Запорізької АЕС – вивід звідти російських військ, контроль над станцією з боку МАГАТЕ та українським персоналом. Підключення станції до української енергомережі;
  • Продовольча безпека. Продовольча безпека не повинна бути «озброєною», а гарантована вільним судноплавством у Чорному та Азовському морях. Україна повинна мати доступ до третіх сторін для своєї сільськогосподарської продукції;
  • Звільнення усіх полонених і депортованих. Усі військовополонені мають бути звільнені, включно з усіма «депортованими та незаконно переміщеними» українськими дітьми та цивільними особами, які мають бути повернуті в Україну.

У перспективі та спираючись на резолюцію «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохопного, справедливого та сталого миру в Україні» (23 лютого 2023 року) Глобальний саміт миру має стати інклюзивною платформою для міжнародного діалогу щодо шляхів досягнення всеохопного, справедливого й тривалого миру. Миру для різних країн, миру для України відповідно до Статуту ООН та норм міжнародного права. 

Саміт має потенціал стати інструментом для формування засад та принципів оновленої системи міжнародної безпеки, де працює сила права, а не право сили, та функціонують дієві міжнародні інститути, ефективні важелі міжнародного реагування на порушення міжнародного права, які здатні зупиняти країну-агресора.

Діалог щодо змін світопорядку та створення алгоритмів реагування на кризи має спиратись на принципи справедливості та інклюзивності. Справедливість означатиме, що новий світопорядок вийде за рамки полярних моделей та повернеться до глобальної конкуренції, а не до глобальної війни. Інклюзивність означатиме залучення до розробки та розв’язання глобальних проблем безпеки та розвитку всіх країн, а не лише країн, що належать до закритого елітарного клубу.

Проведення Глобального саміту миру має засвідчити готовність країн засудити практику використання ядерного шантажу та розколу світу на геополітичні полюси або зони виключного впливу окремих ядерних держав. 

Встановлення стійкого справедливого миру у російсько-українській війні має дати відчуття і гарантії усім країнам, що ніхто у світі не може безкарно заперечувати територіальну цілісність, суверенітет і право на ідентичність. Що такі дії, у разі їх вчинення, будуть покарані, що людство зробило висновки з ганебних практик колоніалізму минулого і не  має допускати  їх реваншу ні сьогодні, ні в майбутньому.

Back to top