Аналіз роботи з конфліктами в часи повномасштабної війни на основі діяльності мобільних команд медіатора та психолога (2022-2024)

В аналітичному документі представлено аналіз роботи, підсумки та рекомендації, напрацьовані за результатами проєкту «Мобільні команди медіатора та психолога з підтримки взаємодії та управління конфліктами у громадах», що здійснювався в громадах міст Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Чернівців. Проєкт реалізовувався Українською Гельсінською спілкою з прав людини у межах діяльності Національної платформи стійкості та згуртованості за фінансової підтримки Європейського Союзу та у партнерстві з експертами Спільноти Практиків Діалогу України.
Мобільні команди допомагали внутрішньо переміщеним особам (надалі в тексті – ВПО), ветеранам та ветеранкам, локальним адміністраціям та волонтерам прихистків, центрів, гуманітарних штабів, органам місцевого самоврядування та іншим зацікавленим за їх згодою налагодити конструктивну комунікацію між різними групами в громаді; врегульовувати існуючі непорозуміння та конфлікти; домовитися про взаємодію надалі; здобути деякі навички конструктивної комунікації; отримати якісну базову психологічну допомогу та підтримку.
До складу команд проєкту входило по три учасники: медіатор, психолог та комунікатор. Окрім суто психологічної та медіаторської діяльності, яку медіатор та психолог могли провадити самостійно, в більшості форматів супроводу вони виступали разом, поєднуючи, доповнюючи та посилюючи спільну роботу, і як ко-тренери чи ко-ведучі. Комунікатор з’явився у командах після завершення пілотного етапу. Причиною його появи в проєкті став проактивний формат роботи. Оцінка поля та попередня діагностика рівня конфліктної напруженості, налагодження контактів, презентація та пояснення суті проєкту на різних рівнях, домовленості про співпрацю, частина організаційної та едукаційної роботи – це ті напрями, на які була спрямована робота комунікатора.
Детальніше із базовою моделлю роботи проєкту Ви можете ознайомитись в посібнику Як працювати з конфліктами в громадах у часи війни: Концепція роботи мобільних груп.
Отже, метою цього документу є аналіз місця роботи з соціальними конфліктами та соціально-комунікативною сферою під час повномасштабного російського вторгнення в Україну на основі роботи мобільних команд, здійснення аналізу динаміки поля та конфліктів та відповідно динаміці поля проведення аналізу формування та реалізації моделі мобільних команд з урахуванням особливостей поєднання компетенцій медіатора та психолога, та комунікатора.
Наведемо деякі кількісні показники проєкту. Проєкт відбувався в три фази – квітень-липень 2022 (пілотування), серпень – грудень 2022 (друга фаза), квітень – жовтень 2024 (третя фаза). Локації у яких працювали: шелтери та місця локального проживання ВПО, волонтерські центри та гуманітарні штаби та організації, соціальні хаби, бібліотеки, навчальні заклади, органи місцевого самоврядування. Цільова аудиторія – ВПО, волонтери, адміністрації та працівники приймаючих закладів, місцеві мешканці, представники вразливих груп (ветерани, родини військових та ін.), представники органів місцевого самоврядування та ін. Всього у проєкті бенефіціарами виступили 8984 осіб (7092 – жінки, 1890 – чоловіки) З них – 3717 ВПО, 648 представників адміністрацій, 2104 волонтерів, 2712 представників місцевого населення, 591 ветеран та члени їх родин (дані лише за 2024 рік).
Основні форми інтервенцій: моніторинг, індивідуальне кризове та конфліктологічне консультування, групове консультування, індивідуальна та групова підтримка, едукаційні заходи, медіація, супровід переговорів та посередництво в них, заходи на теми адаптації та соціальної інтеграції, діалогові заходи, публічні презентації проєкту.
Ознайомитися з текстом аналітичного звіту можна за посиланням.