Соціологічний звіт

Соціологічний звіт, підготовлений за результатами проведення глибинних інтерв’ю з громадянками України, які перемістилися до європейських країн у пошуку тимчасового захисту внаслідок повномасштабної війни РФ проти України.


Повномасштабне російське вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року спричинило безпрецедентне переміщення через Європу. За даними УВКБ ООН, станом на 20 березня 2023 року 4,946,920 українських громадян та громадянок отримали тимчасовий захист в єропейських країнах. Загалом за даними організації у країнах Європи перебувають 8,157,230 українців та українок.

У відповідь на ситуацію масового притоку переміщених з України осіб Рада Європейського Союзу ухвалила Імплементаційне Рішення (рішення від 4 березня 2022 року) до Директиви Ради 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 року про мінімальні стандарти для надання тимчасового захисту в разі масового припливу переміщених осіб та про заходи, які сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та відповідальність за їхні наслідки.

Ухвалення Імплементаційного Рішення означає, що на українців, переміщених до країн Європейського Союзу і які звернулися за тимчасовим захистом, поширюються гарантії негайного захисту від видворення та базові стандарти поводження з біженцями, охоплюючи доступ до житла, ринку праці, соціальних і медичних послуг. Системи тимчасового захисту вважають доповненням до міжнародного режиму захисту біженців, їх ефективно використовують як екстрену відповідь на широкомасштабне переміщення шукачів притулку.

Відгуки переміщених українців/українок про умови перебування в країнах ЄС, де люди шукають тимчасового захисту, сформували потребу в дослідженні практики застосування Імплементаційного Рішення в різних країнах, зважаючи на різне законодавство в країнах. Навіть у межах однієї країни спостерігають різну практику застосування Імплементаційного Рішення, оскільки децентралізація влади та традиції місцевого самоврядування в країнах ЄС дають максимальний розсуд (свободу) місцевим органам ухвалювати рішення, зважаючи на бюджет та інтереси місцевої громади.

У поданому СОЦІОЛОГІЧНОМУ ЗВІТІ ми публікуємо результати проведення глибинних інтерв’ю з громадянками України, які перемістилися до європейських країн у пошуку тимчасового захисту внаслідок повномасштабної війни РФ проти України. Загальна мета дослідження, провести аналіз стану реалізації уповноваженими органами країн-членів ЄС Імплементаційного Рішення, використовуючи підхід, який заснований на правах людини, та сформувати рекомендації для урядів країн-членів ЄС та української влади задля належного забезпечення прав людини громадян України, які перемістилися до європейських країн у пошуку тимчасового захисту внаслідок повномасштабної війни РФ проти України.

З текстом звіту можна ознайомитися за посиланням

Back to top