Сприяння розвитку інструментів дорадчої демократії в умовах обмежених можливостей місцевого самоврядування

В аналітичній записці представлені напрацьовані методичні рекомендації дослідження “Демократичні інститути для громад з обмеженими можливостями самоврядування”, які можуть бути корисними Кабінету Міністрів України для виконання завдань із забезпечення стійкості та відновлення України; відповідним міністерствам і відомствам; народним депутатам і працівникам комітетів Верховної Ради України, залучених до нормотворчого забезпечення самоврядування, деокупації та відновлення; чинним обласним і районним військовим адміністраціям (ВА) та ВА населених пунктів; органам місцевого самоврядування, організаціям громадянського суспільства.

Попри повномасштабну російську агресію, системні гуманітарні й економічні наслідки війни, місцеве самоврядування в Україні продовжило функціонувати та було важливою ланкою в забезпеченні безпеки і оборони, підтриманні стійкості тилу. Водночас у низці громад функціонування конституційно визначених органів місцевого самоврядування (ОМС) стало неможливим через об’єктивно зумовлені безпековою ситуацією чинники або втрату ОМС правоможності.

Створення військових адміністрацій (ВА) і виконання ними повноважень ОМС у цій частині громад відіграло важливу роль для збереження їхньої стійкості та функціональності. Водночас обмежені можливості реалізації демократичних процедур призводять до ризиків розмивання засад самоврядності громад, що в перспективі може ускладнити відновлення ОМС після завершення повноважень ВА. Розв’язання цієї проблеми можливе шляхом впровадження системи інструментів дорадчої демократії, які зберігатимуть і зміцнюватимуть комунікації між громадськістю та владою, громадський вплив на процес врядування та ухвалення рішень місцевого значення.

Застосування таких інструментів має набути поширення в громадах із ВА в період дії воєнного стану, а також буде актуальним у звільнених від тимчасової окупації громадах на перехідний період, упродовж якого формуватимуться засади відновлення правоможних ОМС. Водночас розширення спектра й посилення дієвості інструментів дорадчої демократії важливі також для громад, у яких діють ОМС, як компенсаторів ризиків для демократичних процесів, які виникають унаслідок неможливості проведення виборів до ОМС в умовах воєнного стану.

Ознайомитися з текстом записки можна за посиланням.

Back to top