Як працювати з конфліктами в громадах у часи війни. Концепція роботи мобільних груп

Вступ

Цей методичний посібник підготували практики у сфері роботи з конфліктами, медіації, фасилітації діалогових процесів і психології.

На початку весни 2022 року ми напрацювали концепцію роботи з конфліктами в час війни і наступні три місяці реалізували етап її апробації разом з мобільними групами.

За результатами етапу апробації ми допрацювали й доповнили наші ідеї, тому в цій публікації наведена і початкова концепція, і основні надбання, здобуті у ході її апробації в межах проєкту «Ініціатива з підтримки взаємодії та управління конфліктами у місцях надання допомоги переселенцям», а також рекомендації.

У цьому посібнику описана концепція підготовки й реалізації роботи мобільних груп у складі медіатора та психолога з конфліктами, що виникають або можуть загострюватися у зв’язку з великою міграцією внаслідок війни та іншими викликами у взаємодії та комунікації, з якими громади стикнулися після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Розлого та детально розкриваючи як саму концепцію діяльності, так і результати пілотування концепції, ми прагнемо сприяти розвитку й масштабуванню подібних ініціатив і допомогти організаторам і донорам підвищити ефективність проєктів у сфері роботи з конфліктами та конфліктним напруженням, дати можливість врахувати особливості такої роботи.

На наш погляд, цей посібник може бути цікавим і корисним:

  • громадським організаціям, що працюють з переселенцями, які знайдуть тут алгоритми й підходи до роботи з конфліктами в локаціях, досвід реалізації цих алгоритмів на практиці, знахідки з досвіду мобільних груп як для власної роботи, так і для створення й реалізації схожих проєктів;
  • органам місцевої влади, представники яких дізнаються, як можна працювати заради злагодження атмосфери в приймаючій громаді, як організувати роботу з конфліктами, подібну до діяльності мобільних груп;
  • медіаторам, фасилітаторам діалогів і психологам, фахівцям, що працюють з комунікаціями, які знайдуть тут методологію роботи з конфліктами на базовому рівні в часі війни та нові ідеї для роботи, як і з чим можна і варто працювати в такий час;
  • донорам і міжнародним організаціям, які побачать тут відмінності в підходах до роботи з конфліктами в часи війни, можливості та механізми згуртування громад в Україні та особливості реалізації донорських проєктів у цій сфері в час війни з огляду на практичний досвід роботи мобільних груп.

Наша ініціатива була першою у 2022 році, яка не лише приділила увагу психічному стану переселенців, а й поєднала різні методологічні підходи і системно підійшла до комунікативної сфери (роботи з конфліктами різного рівня). Вона досить специфічна і не має достатньо уваги, попри те, що потреба в роботі в комунікативно-конфліктній сфері існує.

Досить незвичну для нашої соціальної сфери головну ідею — фокусуватися в роботі з переселенцями саме на конфліктах і комунікації — запропонувала Ганна Гоменюк, менеджерка у сфері гуманітарного захисту та пом’якшення конфліктів МБФ «Карітас України». Надалі ми — ті, хто був залучений до підготовки та реалізації ініціативи, — безумовно, розвинули проєкт до відпрацьованої, але гнучкої моделі, яка передбачає можливість масштабування, оновлення його конфігурації відповідно до завдань і компетенцій виконавців, зміни соціальної ситуації в громадах і країні.

Сама ситуація, у якій починалася й реалізується ініціатива, для залучених спеціалістів характеризується великою кількістю невизначеностей, їх високим ступенем, постійними швидкими змінами «в полях». Відповідно ми розробляли гнучку та максимально адаптивну модель, яка сама собою була б достатньо стійкою та в певному сенсі антикрихкою.

Водночас ми розуміємо, що описана концепція не може бути незмінною (особливо в умовах війни) — її складові та різні аспекти перебувають у постійному процесі обговорення та адаптації до реалій, які ми спостерігаємо «в полі». Досвід показав, що основні принципи та підходи, викладені в цій публікації, залишаються актуальними на будь-якому етапі втілення проєкту. Водночас ми описуємо наш досвід і рекомендації, виділяючи, на наш погляд, обов’язкові та змінні складові, щоб цю методологію та досвід можна було адаптувати до потреб тих, хто планує подібну діяльність.

Проєкт мобільних груп пілотувався у чотирьох містах — Івано-Франківську, Львові, Тернополі, Чернівцях.

Пройдений шлях був би неможливим, якби разом з нами, авторами посібника, не було стільки чудових людей. Ми дуже вдячні:

  • Ганні Гоменюк — за ідею таких мобільних груп у складі медіатора та психолога;
  • Тетяні Кисельовій — за допомогу в донесенні цієї ідеї до команди донора та роль першої читачки й коментаторки методичного посібника;
  • Діані Проценко — за долучення й участь у методологічній команді на початку розробки та реалізації ідеї;
  • Альоні Кухар — за організацію роботи над цим текстом, допомогу авторам у покращенні цього тексту
  • Martti Ahtisaari Peace Foundation (СМІ) — за підтримку та партнерський підхід у реалізації ідеї;
  • команді УГСПЛ — за організаційну підтримку в реалізації проєкту, під час якого розроблялася та втілювалася концепція;
  • команді Національної платформи стійкості та згуртованості — за медійну підтримку нашої роботи;
  • учасникам мобільних груп — за те, що погодилися разом з нами піти в невідоме й наважилися працювати «в полях» на етапі апробації: Світлані Алексєєвій, Олесі Бік, Тетяні Лободинській, Світлані Ломовцевій, Лідії Нестеренко, Марині Огороднійчук, Лілії Олійник, Ользі Тютюн, Богдані Шамотайло.

Ознайомитися з текстом посібника можна за посиланням.

Back to top